Projektový den POKOS na ZŠ Roztoky

  • 27.6.2022
  • Roman Michovský

Dne 15. června 2022 uskutečnilo Krajského vojenského velitelství Praha další plánovanou prezentaci v rámci projektu POKOS. Vojáci Krajského vojenského velitelství Praha přijeli ukázat žákům základní školy v Roztokách u Prahy vojenskou techniku včetně výstroje a výzbroje vojáka Armády České republiky. 

Ukázky dovedností vojáků AČR opět obsahovaly zákládní úkony zdravotnické přípravy, která studentům umožnila vyzkoušet si veškeré zjištěné informace ihned v praxi. Žáci z jednotlivých tříd si na resuscitační figuríně při nácviku nepřímé srdeční masáže uvědomili, že záchrana lidského života je fyzicky náročná a nejeden ze cvičících studentů si sáhl na dno vlastních sil. Součástí ukázky byl také popis rozdílností v přístupu při poskytování první pomoci v běžných podmínkách, tedy když zachránce může počítat s rychlou reakcí záchranné služby s dojezdem do 8 minut v porovnání s činností vojáka v poli jen s vlastními prostředky při plnění bojových činností.

  

Další částí prezentace byla nauka o zbraních hromadného ničení, jak se rozlišují a jak se před nimi bránit. Zde žáci zjistili rozsah činností chemického vojska a představili si nástroje, kterými dokáží „chemici“ zjišťovat nebezpečné otravné látky a jakým způsobem jsou schopní chránit obyvatele České republiky. Ukázka nezahrnovala jen mechanické nasazování ochranné masky s popisem její součástí, ale hlavním cílem byla osvěta, díky které se žáci dozvěděli mnohem více.

Na dalším stanovišti měli žáci možnost prohlédnout si vojenskou techniku AČR. Mimo dvou terénních automobilů byla k vidění i nákladní Tatra 810 4x4. S důkladnou prohlídkou vozidel ukázka zahrnovala i praktické informace z provozu a výklad jak se chovat v provozu při defektu a jak si vyměnit poškozené kolo.

V rámci přednášky o formách přípravy občanů k obraně státu se studenti seznámili s rozdělením základních armádních sil a jejich hlavních úkolech. Osvětlila se také role armády po vyhlášení jednotlivých krizových stavů a jakým způsobem se zapojuje do Integrovaného záchranného systému. Zajímavostí pro studenty byl také popis celkového vstupního procesu vedoucího od vlastního rozhodnutí občana přes brance až k přísaze vojáka. Celé znění vojenské přísahy bylo také součástí.

Prezentace schopností a dovedností vojáků je realizována v rámci projektu Ministerstva obrany Příprava občanů k obraně státu (POKOS), jejímž hlavním úkolem je podpora vzdělávání žáků i učitelů na základních i středních školách. Žáci si tedy mohou „na vlastní kůži“ vyzkoušet např. hmotnost výstroje vojáka, nebo zjistit jednotlivé fáze resuscitace člověka a základní úkony při poskytování první pomoci. 

Posledním, ale o to více očekávaným stanovištěm byla ukázka výstroje a výzbroje vojáka Armády České republiky. Zde si žáci vyzkoušeli maskování pomocí maskovacích barev a potěžkali si např. taktickou vestu s nosičem plátů, nebo vojenskou přilbu. Vše se souvisejícím výkladem o účasti a činnostech vojáků v zahraničích misích, nebo jiných operačních nasazení Armády ČR.     

Projekt POKOS svým obsahem sleduje naplnění hlavního cíle Koncepce přípravy k obraně státu pro roky 2019 - 2024, kterým je zefektivnění provádění přípravy k obraně státu na školách a zkvalitnění přípravy současných i budoucích učitelů pomocí např. akreditovaných školení i přímou prezentací Armády ČR ve školách. Příprava občanů k obraně státu je nedílnou součástí plánování obrany státu a jejím řízením je zákonem pověřeno Ministerstvo obrany, které ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky zapracovalo POKOS do rámcových vzdělávacích programů základních a středních škol.

 

Bližší informace o projektu POKOS ZDE .