Stručná historie pěší roty AZ u KVV Praha - Středočeský kraj

V roce 1999 vydal, na základě velkého zájmu, tehdejší náčelník Generálního štábu generál Jiří Šedivý rozkaz k povolání dobrovolníků na první dobrovolná vojenská cvičení. Již v září 1999 se uskutečnilo historicky první dobrovolné cvičení u vojenského útvaru ve středočeských Strašicích. Zájem dobrovolníků předčil očekávání a bylo jasné, že je potřeba podpořit vznik větších jednotek.

Zástupci těchto dobrovolníků v osobách Jiřího Kunce, Františka Kocha a Václava Marhoula navrhli generálu Šedivému vznik ucelených jednotek dle armádního vzoru. Jako experiment byla tedy u 22. mechanizovaného praporu ve Strašicích zformována „1. mechanizovaná rota Aktivní zálohy dobrovolné“ (AZD). První cvičení této jednotky bylo uskutečněno ve dnech 6. – 10. 11. 2000. A na mezinárodní Den válečných veteránů 11. 11. 2000 se konala v Praze na Vítkově slavnostní přísaha vojáků jednotky. Zde byl rotě udělen zástupci ČSLO čestný název „Československých legií“. Tohoto slavnostního aktu již bylo přítomno mnoho vojáků budoucí roty AZ Středočeského kraje.

Dalším důležitým mezníkem při vývoji a uzákonění jednotek záloh bylo setkání nejvyšších představitelů Armády České republiky a příslušníků 1. mechanizované roty AZD se zástupci různých vojensko-historických klubů, politiků, občanských a zájmových sdružení 6. 4. 2002 ve vojenském zařízení Měřín. Zde bylo společně projednáno mnoho klíčových problémů a byly připraveny podklady k potřebné novelizaci branného zákona. V návaznosti na toto shromáždění vznikla také dále z 1. čety zmíněné 1. mechanizované roty AZD ke dni 19. 7. 2002 u 22. mechanizovaného praporu 1. tanková rota AZD a následně se začala formovat i 2. mechanizovaná rota AZD.

V roce 2003 při překotných změnách v armádě, došlo ke zrušení 2. mechanizované brigády a tím bohužel i k rozpuštění mechanizovaného praporu AZD u 22. mpr. s posádkou ve Strašicích. Přineslo to s sebou silnou vlnu frustrace a rozčarování většiny jeho příslušníků, protože rozpuštění vycvičené jednotky bez možnosti přemístění k jinému útvaru v zachované podobě chápali mnohdy jako nepochopitelnou křivdu a obrovské plýtvání lidskými silami.

Zde se již začíná psát historie naší jednotky. K 1. 1. 2004 vzniká strážní rota AZD při Krajském vojenském velitelství Praha. Přechází k ní větší množství vojáků rozpuštěného mechanizovaného praporu AZD z Prahy a Středočeského kraje. V roce 2005 je zrušeno označení „Aktivní záloha dobrovolná“ a název jednotek se ustálil pouze na „Aktivní záloha“ (zákon 585/2004 Sb.). Původní a jasně vojenský název roty tedy zněl „121. strážní rota Aktivních záloh“. Další změna názvu následovala v době, kdy v rámci Krajských vojenských velitelství vznikly strážní prapory, do nichž byla vždy aktuálně funkční rota začleněna jako „1. pěší rota“ tohoto strážního praporu. Slovo strážní bylo z názvu jednotky vyňato jako zavádějící a nekorespondující s úkoly roty v rámci územní obrany svěřeného teritoria.

Rota rychle rostla, co do počtu příslušníků tak objemem výcviku a za krátký čas si vybudovala velice dobré jméno v Armádě ČR. Velitelských funkcí se ujmuli vojáci sloužící ve Strašické jednotce, což bylo rozhodně ku prospěchu. Domovským výcvikovým prostorem se staly Boletice u Českého Krumlova. Od roku 2017 ve větší míře jednotka cvičí přímo na teritoriu kraje. Cílem výcviku roty bylo a stále je vytvoření kvalitní armádní zálohy pro použití za stavu ohrožení státu a válečného stavu, tak i její příprava pro řešení krizových situací na území Středočeského kraje ve spolupráci s jinými jednotkami AČR a IZS.

Rota je již od založení velmi agilní i v organizování a pořádání akcí pro školy či širokou veřejnost v hlavním městě Praze a na území Středočeského kraje. Namátkou lze zmínit bojové ukázky na akcích typu Bahna, Tankové dny ve VTM Lešany či aktuálně při oslavách ukončení II. světové války v Kolíně či leteckých dnech na letišti Praha Letňany. Dále statické prezentační akce u příležitosti Dne válečných veteránů či dalších důležitých výročí. Během roku pořádáme i mnoho akcí pro děti a mládež, ať přímo ve školách nebo na dětských táborech.

Jednotka se skládá z velení roty, čtyř bojových čet, velitelské čety a čety logistického zabezpečení. Průměrná obsazenost tabulkových pozic se pohybuje okolo 70 - 80%.

Aktuální úkoly roty jsou obrana území kraje a České republiky jako celku, ochrana a obrana ODOS (Objekt důležitý pro obrany státu), spolupráce s IZS, pomoc při živelných katastrofách a humanitárních krizích.

Autor: kpt. Bc. Petr Švihovec, velitel pěší roty AZ u KVV Praha - Středočeský kraj