O nás
Působnost KVV Praha
Krajské vojenské velitelství Praha (dále jen KVV Praha) bylo zřízeno 1.1.2005 na základě zákona č. 585/2004 Sb.,
o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon), ve znění pozdějších předpisů, a dalších souvisejících zákonů jako vojenský správní úřad. V čele krajského vojenského velitelství je ředitel, kterým je voják z povolání, o jeho služebním zařazení rozhoduje ministr obrany. Vykonává státní správu podle výše citovaného zákona. Jeho místní příslušnost se řídí místem trvalého pobytu fyzických osob nebo sídlem právnických osob. Územním obvodem KVV Praha je území Středočeského kraje se sídlem v Praze. Jako vojenský orgán současně plní úkoly obrany státu. Zřizovatelem a odvolacím orgánem je Ministerstvo obrany České republiky.
Teritorium působnosti KVV Praha
Administrativně se Středočeský kraj člení na 26 územně samosprávných celků - obce s rozšířenou působností.
Ve Středočeském kraji je 55 obcí s pověřeným obecním úřadem, z územního hlediska je Středočeský kraj rozdělen na 12 okresů.
Znak
Na obdélníkovém, dole vypouklém, červeno-bíle (stříbrně) polceném štítě je položeno bílo (stříbrno) – černě polcená hradební zeď s cimbuřím o čtyřech stínkách, opatřená uprostřed věží bez oken, zakončenou cimbuřím o třech stínkách (ozub cimbuří). Pata štítu je bílá (stříbrná) se dvěma modrými, třikrát nahoru a dvakrát dolu prohnutými vlnkami. Tinktury znaku vycházejí z tinktur krajského znaku. Levá (heraldicky pravá) strana znaku odkazuje na první a čtvrté pole krajského znaku, ve kterém se nachází na červeném poli stříbrný (bílý) český lev. Pravá (heraldicky levá) polovina znaku pak odkazuje na druhé pole krajského znaku, ve kterém je v bílém (stříbrném) poli černá plaménková orlice. Inverze tinktur barev štítu a figury je provedena k dosažení žádoucího kontrastu a dodržení heraldické zásady o dotyku barvy a kovu. Pata štítu cituje třetí pole krajského znaku, symbolizující dvě největší řeky protékající krajem,
Labe a Vltavu. Znak vyjadřuje použitými tinkturami blízký vztah jednotky k samosprávnému kraji, tvarem a figurou pak odkazuje na své začlenění k organizaci českého státu.
Hradba s věží - odkazuje na tisícileté tradice české státnosti a vojenské správy území. Za Přemyslovských panovníků ustanovovaní hradští správci byli zástupci krále v obvodě svého hradu. V době českého stavovského státu, do Bílé hory, byli stanovováni vždy dva krajští hejtmani, jeden z panského a druhý z rytířského stavu. Krajský hejtman rytířského stavu měl ve své pravomoci veškeré vojenské záležitosti příslušného kraje. Hradba s věží jako militární symbol též symbolizuje náplň činnosti, tedy územní vojenskou správu, a také odkazuje na devízu armády první Československé republiky: „Nám tvrz, nepřátelům hráz“. Znak KVV Praha byl schválen v roce 2004 Komisí vojenských tradic a symboliky Vojenského historického ústavu v barevném a polním provedení.
Prapor
Prapor pěší roty AZ KVV Praha
Přední strana
Lemována trojúhelníkovým trikolórním lemem, po levé i pravé straně při kraji jsou odzdola nahoru lipové ratolesti, uprostřed je umístěn znak roty KVV Praha na červeném podkladu bez lemu. Po obou stranách znaku roty dva malé znaky KVV Praha.
Shora nápis: KRAJSKÉ VOJENSKÉ VELITELSTVÍ PRAHA“
Zdola nápis: „ROTA AKTIVNÍCH ZÁLOH“
Zadní strana
Lemována trojúhelníkovým trikolórním lemem, po levé i pravé straně při kraji jsou odzdola nahoru lipové ratolesti, uprostřed je umístěn na modrém podkladu znak Středočeského kaje.
Shora nápis: „STŘEDOČESKÝ“
Zdola nápis: „KRAJ“
Předání praporu
Předal hejtman Středočeského kraje Ing. Petr Bendl dne 25.10.2007 v Rakovníku.
Udělené pamětní stuhy k praporu
Povodně 2013 – Praha 5
Město Kolín
Povodně 2013 Neratovice
Hejtman Středočeského kraj
Žehnání praporu
Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska
Žehnání praporu
Datum: 15.11.2017
Místo: 13. dp Jince
Pamětní odznak
Pamětní odznak byl zřízen v roce 2004 a jeho podoba byla schválena Komisí vojenských tradic a symboliky Vojenského historického ústavu. Pravidla pro jeho udělování nebyly stanoveny.
Na aversu, na střed je umístěn motiv věže, vycházející ze zavedeného znaku KVV. Barvy použité ve znaku jsou zde odlišeny pomocí různé povrchové úpravy kovu. Na reversu, na střed plochy je umístěn třířádkový nápis „KRAJSKÉ VOJENSKÉ VELITELSTVÍ PRAHA“ Medaili je možné udělit na návrh za přínosné aktivity v oblasti ozbrojených sil ČR, případně za mimořádný projev lidskosti či hrdinský čin.
Ředitelé
2004 – 2007 | plk. Ing. Pravoslav Novák |
2007 – 2010 | plk. Ing. Jaroslav Pekař |
2010 – 2015 | plk. gšt. Ing. Miroslav Slivka |
2015 – dosud | plk. gšt. Ing. Roman Tkačík |